Cookie Consent by Free Privacy Policy website
 
 

Rodinná politika Jihomoravského kraje

Dnes je: 22.6.2024, svátek má: Pavla

Audit obec přátelská rodině

 

familyfriendlycommunity_small.jpgAudit familyfriendlycommunity je rozšířením podpory obcí ze strany Jihomoravského kraje a má pomoci v úsilí obcí o zlepšování podmínek života rodin a celé komunity. V roce 2015 kraj audit převzal na základě licenční smlouvy od Familie&Beruf Management GmbH z Vídně s cílem podpořit komunální rodinnou politiku. Aby se mohly obce zapojit, musí splňovat podmínky, kterými jsou zájem o rozvoj rodinné politiky v obci, o zmapování stávajících aktivit a opatření, o systematické řešení a plánování pro-rodinných opatření v obci do budoucnosti, ochotu ke spolupráci ze strany představitelů obce, účast na semináři pro obce, ustanovení motivovaného zástupce obce (pověřené osoby), který se bude na procesu auditu podílet a bude komunikovat s poradcem a krajem, schválení dohody o účasti na auditu voleným orgánem obce a dodržování metodiky a související dokumentace.

 

Cílem auditu familyfriendlycommunity je podpořit pro-rodinné klima v obci, klima, které je přátelské rodině, které podpoří budování vztahů v rodinách a mezigenerační dialog. Cílem je také zvýšit atraktivitu obce jako místa vhodného pro rodiny, děti, seniory a zaměstnavatele. Atraktivita obce má pozitivní dopad na hodnocení obce i na jeho rozvoj, demografický růst a zájem rodin o život v obci a o budování občanské společnosti. Obec procesem provádí vyškolený poradce a s propůjčením certifikátu získává obec právo uvádět k názvu obce ochrannou známku (logo) auditu.

 

Obce a města, která se zapojí do auditu, získávají přehled existujících opatření zaměřených na děti, rodiny a starší generaci, osvědčené know-how a zapojení všech subjektů a občanů, jež mají zájem o budování pro-rodinného klimatu v obci. Zaváděná opatření tak odpovídají poptávce a jsou v souladu s udržitelným rozvojem obce. Udělené ocenění zvyšuje atraktivitu obce.

 

Podpora cílových skupin zohledňuje rozdělení podle životných fází: Těhotenství a narození dítěte, Rodina s kojencem, Malé dítě do 3 let, Dítě v mateřské škole, Dítě školního věku, Mladý člověk v procesu vzdělávání, Období po aktivním rodičovství (vztah prarodiče, děti, vnoučata), Senioři/ky. V každém životním období je potřeba brát ohled na osoby se zvláštními potřebami, imigranty a osoby v sociálně obtížných situacích.

 

Zapojené obce:

V roce 2016 bylo zapojeno 7 obcí, které převzaly základní certifikát v květnu 2017. V roce 2017 se zapojilo 9 obcí, převzaly certifikát v květnu 2018. V roce 2018 bylo zapojeno 5 obcí, převzetí certifikátu proběhlo v květnu 2019. V roce 2019 se zapojilo 7 obcí, realizační fázi auditu dokončily v prvním čtvrtletí roku 2020 a následně probíhá kontrola procesu hodnotiteli. Obcí je v kontextu myšlena obec, městys, město a městské části Statutárního města Brna. Slavnostní předávání certifikátů probíhalo v Löw-Beerově vile v Brně.

 

Další informace o projektu naleznete na webu www.affc.cz. Budete-li mít zájem o zapojení Vaší obce nebo Vašeho města, můžete o sobě dát vědět prostřednictvím Kontaktního formuláře.

 

logo_jmk.png familyfriendlycommunity(2).jpg rodinny_svaz_cr_logo_200x100.png amrp_web.png ntm_logo.png logo_sousede_plus_web.jpg trojlistek_200.png logo.jpg partner_rodinnepasy(1).jpg partner_familypoint(1).jpg partner_seniorpas(1).jpg seniorpoint_logo_podelne.jpg spokojeny_senior_web.png partner_luzanky.jpg partner_centrum.jpg logo_new_web.jpg logo_header_min_1.png appp.png