Stárnutí a veřejný prostor bylo tématem kulatého stolu
28.11.2017
Stárnutí a veřejný prostor bylo téma kulatého stolu, který byl dne 21. listopadu 2017 uspořádán v rámci projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň. Za Jihomoravský kraj se ho zúčastnil M.A. Milan Vojta, MBA, předseda Výboru sociálně-zdravotního Zastupitelstva Jihomoravského kraje. Realizace projektu se opírá o podepsané memorandum o spolupráci (z roku 2016) mezi Ministerstvem práce a sociálních věcí a Jihomoravským krajem. Krajská koordinátorka projektu pro Jihomoravský kraj paní Dana Žižkovská představila zástupce MPSV Mgr. Kateřinu Kňapovou, vedoucí oddělení politiky stárnutí a paní Milenu Černou, odborného garanta a vedoucí projektu.
Následně vystoupili panelisté se svými prezentacemi:
ThMgr. Milan Klapetek, s příspěvkem Třetí věk a jeho přínos pro společnost, přinesl moudrý pohled stáří a připomněl 7 doporučení pro seniory, jak svoji roli seniora převzít zodpovědně, s užitkem pro sebe i pro společnost, ale také s nadhledem a humorem.
Mgr. Bořivoj Sekanina, referent rodinné politiky, oddělení sociální práce SPO a rodinné politiky, odboru sociálních věcí Jihomoravského kraje prezentoval příspěvek Historie a současnost rodinné politiky Jihomoravského kraje. Poukázal na dlouhodobou politickou podporu představitelů Jihomoravského kraje v oblasti rodinné politiky, do které patří mezigenerační témata a aktivní stárnutí. Zmínil mnohé projekty a aktivity, které Jihomoravský kraj realizuje nebo dotačně podporuje.
Dana Žižkovská, krajská koordinátorka pro Jihomoravský kraj projektu Politika stárnutí na krajích MPSV, ve své prezentaci představila projekt a závěry setkání „Mapování priorit seniorů z pohledu proseniorských organizací“, které se uskutečnilo v září. Toto setkání identifikovalo nejčastější potřeby seniorů. Do popředí se na prvních místa dostala oblast zdravotní péče a téma osamělosti seniorů.
Mgr. Vít Hrdoušek, předseda Krajského sdružení NS MAS ČR Jihomoravského kraje, účastníky informoval o činnosti sdružení a také zmínil, že senioři, zvláště na venkově, hrají důležitou roli jak při mezigeneračním učení, tak i při zakládání samotných aktivit pro seniory.
Ing. Libuše Nivnická, ředitelka Knihovny Jiřího Mahena v Brně, prezentovala, jak knihovny ovlivňují život seniorů ve veřejném prostoru, zvláště v menších obcích, kde knihovny často znamenají jediné místo setkání s kulturou a dalšími podněty.
Silvie Dražanová, vedoucí Projektu Réva z městské části Brno-Líšeň, uvedla, jak jejich seniorský projekt zdomácněl a stále vyvíjí nové a zajímavé aktivity se snahou propojit starousedlíky ze staré zástavby s občany novějšího sídliště. Neméně důležité je i předávat tradiční hodnoty mladším generacím. Příběhy líšeňských pamětníků bylo nejen téma prezentace, stejný název nese také čerstvě vydaná publikace, na které se podíleli senioři, spolky, zájmová sdružení, kulturní centrum i radnice.
Zpět