Cookie Consent by Free Privacy Policy website
 
 

Rodinná politika Jihomoravského kraje

Dnes je: 24.5.2024, svátek má: Jana

Sousedé plus

18.04.2017

 

Historie

Mezigenerační projekt Sousedé plus je českou obdobou rakouského projektu Zeitbank55+, jehož zakladatelem a duchovním otcem je Fritz Ammer. Nosnou myšlenkou při vzniku tohoto projektu byla snaha podpořit vzájemnou spolupráci a výpomoc mezi generacemi a tím zlepšit kvalitu života jedinců v dané komunitě. Mateřským spolkem projektu se stal Dachverband Zeitbank 55+ a SPES e. V. se sídlem v rakouském Schliesbachu, odkud je i v současnosti celý projekt koordinován a právě tento spolek je nositelem know – how a garantem multiplikace do dalších států Evropské unie. První spolky začaly vznikat v Rakousku a v Německu v roce 2003, v současné době existuje již téměř 50 skupin. Implementace projektu do České republiky začala v roce 2016, kdy se zapojilo 8 krajů ČR s jedenácti komunitními skupinami a další se připravují. Zakládajícím členem Evropské sítě Zeitbank 55+ ustanovené v roce 2014 a držitelem licence je Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z. s.

 

Cíl

SOUSEDÉ plus je dobrovolnický projekt, jehož hlavním cílem je zkvalitnění života ve stáří a prodloužení doby, kdy senioři mohou zůstávat ve svém přirozeném prostředí. Projekt nejen podporuje vzájemnou sousedskou výpomoc a sounáležitost, ale také nabízí jedincům možnost, jak být prospěšný ostatním a jak využít své schopnosti, vědomosti a dovednosti.

 

Cílová skupina

Projekt je mezigenerační, členem klubů a spolků SOUSEDÉ plus se může stát nejen senior, ale každý, kdo chce být prospěšný druhým nebo naopak pomoc sám potřebuje.

 

Popis projektu

Náplň projektu se realizuje prostřednictvím klubů, spolků a skupin, k jejichž založení je potřeba minimálně tří lidí a které nemusí být čistě seniorské. Každý člen za sebe nabídne činnosti, které umí, oblasti, kde může pomoci ostatním, a na druhou stranu pojmenuje věci, činnosti, které by sám potřeboval. Platidlem je „1 hodina“ – tyto hodiny se vyměňují uvnitř klubu (spolku) mezi členy, ale lze je věnovat i lidem mimo spolek, kteří pomoc potřebují. Hodiny odvedené pomoci jinému člověku se zaznamenávají na časové konto, kde se střádají a tyto nastřádané hodiny využije člen pro svoji potřebu. Příkladem může být: pomoc v domácnosti nebo při pracích na zahradě, pomoc při opatrování zvířat, pomoc při písemném styku nebo při návštěvách úřadů, nákupy, pomoc při cestování apod. Vzájemná pomoc přináší radost, pocit užitečnosti a zvyšuje kvalitu života nejen ve stáří. Mimo tuto výměnu se klub (spolek) pravidelně schází a podniká různé akce.

 

Další informace

Více informací k projektu naleznete na webových stránkách: http://www.sousede-plus.cz/http://www.totemplzen.cz/

 

totem_rdc_new_color.png

 

Líbí se Vám tento článek?

 

 

Zpět

 

logo_jmk.png familyfriendlycommunity(2).jpg rodinny_svaz_cr_logo_200x100.png amrp_web.png ntm_logo.png logo_sousede_plus_web.jpg trojlistek_200.png logo.jpg partner_rodinnepasy(1).jpg partner_familypoint(1).jpg partner_seniorpas(1).jpg seniorpoint_logo_podelne.jpg spokojeny_senior_web.png partner_luzanky.jpg partner_centrum.jpg logo_new_web.jpg logo_header_min_1.png appp.png