Cookie Consent by Free Privacy Policy website
 
 

Rodinná politika Jihomoravského kraje

Dnes je: 24.5.2024, svátek má: Jana

KLAS – Klub aktivních seniorů

18.04.2017

 

Historie

KLAS - KLUB AKTIVNÍCH SENIORŮ (dále jen KLAS) je nízkoprahový aktivizační program pro seniory v místě jejich bydliště. Realizátorem tohoto programu je organizace Spokojený senior – KLAS z. s. . Inspirací pro vznik KLAS v Česku byl rakouský vzdělávací program LIMA (Kvalita života ve stáří) podle vzoru studie SIMA (Samostatnost ve stáří) profesora Oswalda, Universität Erlangen ve Vídni. V České republice se rozšířil prostřednictvím nadace Renovabis v roce 2008 a realizuje se dodnes.

 

Cíl

Cílem programu KLAS je prostřednictvím aktivizace a podpory dosáhnout dlouhodobého setrvání seniorů v jejich přirozeném prostředí a oddálení doby nezbytné ústavní péče. Taktéž podporuje rozvoj dobrovolnictví seniorů jako animátorů, kteří jednotlivé KLAS vedou.

 

Cílová skupina

Cílovou skupinou jsou senioři bez omezení věku - jejich fyzická a psychická zdatnost je potřebná jen v míře běžných komunikačních dovedností a projevů pro začlenění do skupiny ostatních seniorů.

 

Popis projektu

Program KLAS je založen na systematické metodické a vzdělávací podpoře setkávání seniorů. Každé tematické setkání trvá dvě hodiny a je rozčleněno do čtyř bloků:

  • kompetenční výcvik,
  • trénink paměti,
  • trénink motoriky,
  • trénink psychohygieny.

 

Metodickou podporou KLAS je myšleno:

  • zařazení místního KLAS do sítě KLAS a to na úrovni obce, kraje či v rámci celostátní sítě,
  • zajištění supervize v místě setkání KLAS,
  • podporu pomocí metodických materiálů ZRNKO,
  • pravidelné vzdělávání animátorů KLAS,
  • společné setkávání animátorů KLAS a přenos zkušeností a dobré praxe.

 

Program pomáhá udržovat seniory v jejich samostatnosti a soběstačnosti, slouží k hledání odpovědí na duchovní či morální otázky, pro účastníky je zdrojem vzájemného obohacení.

 

Kromě pravidelného programu je nabízen také kurz pro zájemce o vedení KLAS KLUB AKTIVNÍCH SENIORŮ a Certifikát jakosti Spokojený senior. Tento certifikát mohou po splnění předem stanovených standardů kvality získat ty organizace, které chtějí veřejnosti prokázat svůj vstřícný proseniorský přístup.

 

Další informace

Více informací naleznete na webových stránkách: http://www.spokojenysenior-klas.cz/

 

Líbí se Vám tento článek?

 

 

Zpět

 

logo_jmk.png familyfriendlycommunity(2).jpg rodinny_svaz_cr_logo_200x100.png amrp_web.png ntm_logo.png logo_sousede_plus_web.jpg trojlistek_200.png logo.jpg partner_rodinnepasy(1).jpg partner_familypoint(1).jpg partner_seniorpas(1).jpg seniorpoint_logo_podelne.jpg spokojeny_senior_web.png partner_luzanky.jpg partner_centrum.jpg logo_new_web.jpg logo_header_min_1.png appp.png