Cookie Consent by Free Privacy Policy website
 
 

Rodinná politika Jihomoravského kraje

Dnes je: 24.5.2024, svátek má: Jana

Trojlístek

18.04.2017

 

Historie

Myšlenka nabídky náhradních babiček do rodin byla převzata ze zkušeností rakouské služby Oma Dienst, která vznikla ve Vídni již v roce 1973. Důvody vzniku této služby vycházejí ze složitých životních situacích rodin, kterým dnešní doba často neumožňuje pravidelně se vzájemně setkávat – ať už se jedná o rodiče s dětmi nebo o prarodiče s vnoučaty. Rodiny se stěhují kvůli zaměstnání či studiu dětí a prarodičové jsou tak často odloučeni od své blízké rodiny, což může mít za následek pocity osamělosti a pošramocené vztahy.

 

Cílem projektu bylo aplikovat zkušenosti ze zahraničí na české prostředí, což se ve velké míře podařilo. Služba Trojlístek je nabízena od roku 2012 Centrem pro rodinu a sociální péči v Jihomoravském kraji a v místech působení licenčních partnerů. Realizátory služby je vlastník know-how CRSP a licenční partneři.

 

Cíl

Služba Trojlístek sblížení tří generací je založena na propojení tří stran – dětí, rodičů a náhradních babiček. Cílem je umožnit navázání vztahu mezi dítětem, náhradní babičkou a také rodiči a zprostředkovat náhradní babičky rodinám s dětmi ve věku do 15 let.

 

Cílová skupina

Cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi do 15 let a ženy nad 50 let. Trojlístek nabízí jedinečnou možnost ženám zralého věku se prostřednictvím pracovně-přátelského vztahu začlenit do rodiny, ve které zastávají roli náhradní babičky. Do služby se mohou zapojit jak osamocené ženy nad 50 let, které mají kladný vztah k dětem, tak i ženy, které mají vlastní rodinu v blízkosti a rády by pomohly s péčí o děti někomu dalšímu.

 

Popis projektu

Podstatou služby je osobní přístup ke každému klientovi, což se týká rodičů či náhradní babičky. V případě, že klient projeví zájem o zapojení do služby, domluví si (e-mailem, telefonicky či osobně) s pracovníkem služby termín osobní schůzky – vstupního rozhovoru. Na základě požadavků rodin a možností náhradních babiček se pracovnice snaží o propojování partnerství. Je důležité, aby spojení bylo navázáno a babička věděla, že má o ni rodina zájem. Doporučené finanční ohodnocení 50 Kč/hod. je nižší než v komerčním prostředí, což rodičům umožní zvát náhradní babičku domů častěji. Po propojení nového páru (náhradní babičky a rodiny) je důležitá zpětná vazba. Na základě zpětné vazby mají pracovnice přehled o úspěšně propojených a fungujících partnerstvích.

 

Principy služby Trojlístek jsou totožné s rakouským vzorem, rozdíly jsou především v poptávce. Zatímco v Rakousku převládá zájem náhradních babiček o tuto sužbu, v Česku převládá zájem rodin.

 

Základními principy služby Trojlístek jsou:

  • dobrovolnost zapojených stran,
  • uzavření smlouvy mezi klientem a poskytující organizací,
  • dodržování Etického kodexu a Standardu služby Trojlístek,
  • výpis z trestního rejstříku babiček,
  • péče pouze o dítě (nikoliv domácí práce),
  • setkávání rodiny a náhradní babičky alespoň jednou týdně.

 

Více informací

Bližší informace naleznete na webových stránkách: http://www.trojlistek.com/

 

Líbí se Vám tento článek?

 

 

Zpět

 

logo_jmk.png familyfriendlycommunity(2).jpg rodinny_svaz_cr_logo_200x100.png amrp_web.png ntm_logo.png logo_sousede_plus_web.jpg trojlistek_200.png logo.jpg partner_rodinnepasy(1).jpg partner_familypoint(1).jpg partner_seniorpas(1).jpg seniorpoint_logo_podelne.jpg spokojeny_senior_web.png partner_luzanky.jpg partner_centrum.jpg logo_new_web.jpg logo_header_min_1.png appp.png