Rodinná politika Jihomoravského kraje

Dnes je: 30.7.2021, svátek má: Bořivoj

Sociální podnikání získává na oblibě. O zkušenosti se odborníci dělí na právě probíhajících seminářích.

15.02.2016

 

Ing. Roman Celý, DiS.
Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje

 

TISKOVÁ ZPRÁVA, 15. 2. 2016

 

Sociální podnikání začíná být v České republice stále skloňovanějším pojmem a postupně tak vzrůstá míra propagace i zapojení společností do tohoto segmentu. Je to zjednodušeně podnik, který je ekonomicky životaschopný a zároveň odpovědný k přírodě i k lidem. V české legislativě se jedná o neukotvený pojem, jednotná definice sociální ekonomiky a sociálního podnikání tedy neexistuje. Přesto můžeme hovořit o tom, že jsou nastaveny určité principy, které nám mohou pomoci podstatu sociálního podnikání pochopit. Sociální podnik nediskriminuje - zaměstnává totiž cíleně také zdravotně či sociálně znevýhodněné zaměstnance a zabraňuje tak jejich společenskému vyloučení.

 

„Je potřeba zmínit princip podnikání. Ačkoliv jde o ekonomicky udržitelný podnik, který je standardně založen za účelem generování zisku, jeho větší část se reinvestuje do vybavení podniku, vzdělávání zaměstnanců či naplňování obecně prospěšných cílů. Podle dostupných informací mohu uvést, že pětina sociálních podniků poskytuje zahradnické a úklidové služby či údržbu nemovitostí. Potravinářské výrobě a prodeji se věnuje 17 procent těchto firem, 16 procent pohostinství a ubytování a stejný podíl prodeji. Celkově vedou s 33 procenty gastroslužby,“ uvedl Roman Celý, náměstek hejtmana JMK.

 

V Pohořelicích byl na konci minulého týdne zahájen seriál seminářů s názvem Sociální podnikání v praxi. Sešlo se tu několik přednášejících, kteří prezentovali právě své zkušenosti s tímto druhem podnikání. Následně budou tyto semináře organizovány v dalších městech v jihomoravském kraji.

 

„Mezi tématy, která zazněla v Pohořelicích, bych poukázal na přednášku týkající se zaměstnávání mladých absolventů bez praxe, lidí nad 55 let, ale také vězňů a jejich práce při výkonu trestu, což u nich napomáhá k vytváření pracovních návyků, jejich resocializaci a snižování recidivy. Konference dala ale i další podněty. Sociální podnikání je výzvou zejména pro neziskové organizace, které jsou schopné tuto práci nabídnout, a to i lidem s mírným handicapem. Hovořili jsme například také o realizaci plánu aktivního stárnutí ve městě Brně a byl zde představen projekt Dialogem k aktivnímu občanství seniorů,“ doplnil náměstek Celý.

 

V Česku postupně přibývá sociálních podniků, které zaměstnávají znevýhodněné pracovníky. Za poslední tři roky se jejich počet zhruba ztrojnásobil. Zatímco na podzim 2012 jich bylo v internetovém adresáři sedm desítek, teď jich tam je 222 (http://www.ceske-socialni-podnikani.cz/cz/adresar-socialnich-podniku/). Nejvíce jich je v Praze, celkem 48, druhou příčkou se může pyšnit jižní Morava, na tomto území podniká 23 subjektů.

 

Další seminář bude 19. 2. 2016 v Kyjově. Následovat bude Blansko (18. 3.), Vyškov (1. 4.), Boskovice, Kuřim, Hodonín, Břeclav, Mikulov, Znojmo, Tišnov, Miroslav, Veselí nad Moravou, Šlapanice a Židlochovice.

 

Líbí se Vám tento článek?

 

 

Zpět

 

logo_jmk.png rodinny_svaz_cr_logo_200x100.png amrp_web.png ntm_logo.png logo_sousede_plus_web.jpg trojlistek_200.png seniorpoint_logo_podelne.jpg logo.jpg logo_audit_ffc.png partner_rodinnepasy(1).jpg partner_seniorpas(1).jpg partner_familypoint(1).jpg spokojeny_senior_web.png partner_luzanky.jpg partner_centrum.jpg logo_new_web.jpg