Audit familyfriendlycommunity
27.01.2016
Historie
Na základě iniciativy a z pověření bývalého Spolkového ministerstva pro sociální zabezpečení, generační politiku a ochranu spotřebitele byl v roce 2002 v Rakousku vyvinut audit familienfreundlichegemeinde (audit obec přátelská rodině), který byl v následujících letech vědecky rozpracován a ověřen v praxi. V roce 2006 byla realizace auditu přenesena na společnost Familie & Beruf Management GmbH, která je odpovědná za jednotný průběh auditu, jejím prostřednictvím se uskutečňuje strategické zaměření a organizační postup auditu familienfreundlichegemeinde.
Společnost Familie & Beruf Management GmbH audit modifikovala pro realizaci v jiných evropských zemích pod názvem audit familyfriendlycommunity (audit obec přátelská rodině). Familie & Beruf Management GmbH je majitelem práv na značku audit familyfriendlycommunity a je oprávněna nabízet využívání procesu auditu a propůjčení certifikační značky národním realizátorům. Národní realizátoři jsou oprávněni k udělování tzv. základních certifikátů a plných certifikátů.
Zastupitelstvo Jihomoravského kraje dne 30. 4. 2015 schválilo Licenční smlouvu auditu familyfriendlycommunity a tím jeho pilotní realizaci v Jihomoravském kraji. Realizace auditu vychází z Koncepce rodinné politiky Jihomoravského kraje na období 2015-2019, kde je zakotvena v Prioritě 5, Opatření 5.1 na podporu tvorby pro-rodinných opatření na úrovni obcí, Aktivitě 5.1.5. Podpora auditu familyfriendlycommunity. Audit je rozšířením podpory obcí ze strany Jihomoravského kraje v budování prostředí, které má pomoci v úsilí obcí o zlepšování podmínek života rodin.
Cíl
Pro města a obce je audit výborný nástroj, jak nastartovat rodinnou politiku. Cílem je probudit zájem obcí a občanů o život místních rodin a aktivizovat je, aby společným úsilím a vzájemnou komunikací vytvářeli komunitní prostředí, ve kterém se žije dobře všem obyvatelům napříč generacemi. Slovo audit vychází z latinského slova audire (naslouchání). Jde tedy o naslouchání mezi občany a samosprávami zejména o potřebách a problémech v dané obci. Přínosem auditu je zmapování existujících pro-rodinných a mezigeneračních aktivit a získání nových podnětů a nápadů od občanů. Díky tomu vedení obce může zavádět jen taková opatření, která budou pro rodiny a seniory přínosná a prospěšná, která budou vycházet z jejich potřeb. Tím budou prostředky obecního rozpočtu vynaloženy efektivně.
Přínosy auditu pro obec:
- zpracování přehledu existujících opatření zaměřených na děti, rodiny a starší generaci,
- aktivizace veřejnosti a systematický rozvoj existujících opatření na základě osvědčeného know-how,
- zapojení všech subjektů a občanů, jež mají zájem o budování pro-rodinného klimatu v obci,
- zaváděná opatření budou odpovídat poptávce a budou v souladu s udržitelným rozvojem obce,
- zájem mladých rodin o život v obci jako prevence vymírání a stárnutí obce,
- zvýšení atraktivity obce.
Jak auditfamilyfriendlycommunityprobíhá?
Přípravná fáze
- Obec se zúčastní semináře, který pořádá bezplatně Jihomoravský kraj.
- Obci je přidělen poradce, který ji celým auditem doprovází.
Realizační fáze
- Obec seznámí své občany (např. prostřednictvím rozhlasu, letáků, zpravodaje) se zahájením auditu familyfriendlycommunity.
- Obec sestaví max. 15 člennou pracovní skupinu (Při jejím sestavování je třeba dbát na to, aby v ní byly zastoupeny všechny zájmové skupiny, které se zabývají problematikou rodiny, stejně jako obyvatelé obce, kteří se nacházejí v různých životních fázích. Členové skupiny mají být vybráni tak, aby vytvořili reprezentativní vzorek obce z hlediska věku, profese a rodinného stavu a aby se mohli aktivně podílet na zavádění rodinné komunální politiky. Je třeba usilovat také o vyvážené politické složení projektové skupiny. V každém případě se musí účastnit i osoby s rozhodovací pravomocí na obecní úrovni.
- Pracovní skupina na prvním tzv. hodnotícím workshopu analyzuje současný stav pro-rodinných aktivit v obci.
- Pracovní skupina na druhém tzv. plánovacím workshopu vytvoří návrh nových pro-rodinných aktivit a opatření (v ideálním případě využije náměty od občanů).
- Rada nebo zastupitelstvo obce z návrhů vybere a schválí ta opatření, která budou během následujících tří let realizována.
Udělení certifikátu
- Do obce je vyslán hodnotitel, který prozkoumá, jak v obci předchozí celý proces probíhal.
- Dle doporučení hodnotitele Jihomoravský kraj udělí/neudělí obci základní certifikát.
- Po udělení certifikátu následující 3 roky obec realizuje schválená opatření a aktivity.
- Po uplynutí této tříleté doby je obci udělen plný certifikát audit familyfriendlycommunity.
Struktura auditu
V rámci auditního procesu by měly být zohledňování potřeby všech generací. Klíčová jsou následující životní období:
- Těhotenství a narození dítěte
- Rodina s kojencem
- Malé dítě do 3 let
- Dítě v mateřské škole
- Dítě školního věku
- Mladý člověk v procesu vzdělávání
- Období po aktivním rodičovství (vztah prarodiče, děti, vnoučata)
- Senioři/ky
V každém životním období je potřeba brát ohled na osoby se zvláštními potřebami, imigranty a osoby v sociálně obtížných situacích.
Cílová skupina
Města a obce na území Jihomoravského kraje, rodiny, děti, senioři, neziskové organizace, spolky, zaměstnavatelé.
Jak se zapojit
Jste obec?
- Nacházíte se na území JMK?
- Chcete se zúčastnit bezplatného semináře k auditu, který pořádá Jihomoravský kraj?
- Máte zájem, aby se v obci rozvíjely pro-rodinné aktivity, a zajímáte se o budoucnost obce?
Potom splňujete základní podmínky pro zapojení do projektu a můžete se přihlásit na webových stránkách projektu prostřednictvím Kontaktního formuláře.
Jste občan či organizace?
- Snažte se přesvědčit zástupce obce o významu auditu pro obyvatele obce.
- Nabídněte obci pomoc při realizaci, zejména v navrhování aktivit a opatření pro rodiny.
Více informací
Bližší informace o auditu v Rakousku naleznete na webových stránkách www.familieundberuf.at.
Aktuální informace k auditu familyfriendlycommunity naleznete na webu www.auditfamilyfriendlycommunity.cz.
Zpět